Kto szuka, ten zawsze znajduje

Szukanie informacji w internecieTo bardzo powszechne powiedzenie, znane też oczywiście pod podobnie brzmiącą formą: szukaj, a znajdziesz. No właśnie. O ile same słowa tego zwrotu są jasne, tak spora część ludzi nie wie, czego tak naprawdę szuka, bądź co chce znaleźć w życiu. Żeby coś było znalezione, najpierw trzeba wiedzieć, co to ma być?

Każdy czegoś szuka w życiu. Niezależnie od tego, co to jest, ciężko będzie to znaleźć, jeśli jest to bliżej nieokreślone. A to niestety jest domeną zdecydowanie większej ilości ludzi i powodem, dla którego nie znajdują oni tego, czego chcą lub znajdują niekoniecznie to, czego szukali. Ludzie pragną sukcesów we wszelkich dziedzinach życia. Odnajdą je jedynie wtedy, kiedy będą wiedzieli, czego szukają.

Najważniejszą więc rzeczą, jaką trzeba zrobić, to ustalić dokładnie, czego się szuka albo kogo się szuka i jaki się ma w tym cel. Określenie celu również pomaga w znajdowaniu tego, czego się pragnie - i ma to niebagatelne znaczenie.

Załóżmy, że mężczyzna szuka partnerki życiowej albo kobieta szuka partnera i robią to na zasadzie: muszę sobie znaleźć dziewczynę bądź faceta. Co to dokładnie oznacza? Tyle, co nic, albowiem stwierdzenia "dziewczyna" bądź "facet" są pojęciami zbyt ogólnymi i dotyczą tak po prawdzie miliardów ludzi na tym świecie. Kiedy jednak mężczyzna stwierdza, że podobają mu się brunetki o ciemnych oczach, lubi w kobietach również poczucie humoru, chce, żeby taka kobieta np. lubiła dzieci i miała również do życia pozytywne nastawienie, to już jest bardziej precyzyjne określenie i zawęża nieco obszar tzw. poszukiwań. Istnieje już obraz osoby, której się szuka. Jeśli doda się jeszcze inne cechy i dokładniej sprecyzuje szczegóły, to obraz będzie silniejszy, a co za tym idzie lepiej się wtedy wie, kogo tak naprawdę chce się znaleźć; osobę o konkretnych cechach. To działa w każdym aspekcie naszego życia.

Nie inaczej będzie również - dajmy na to - w biznesie. Kiedy ktoś mówi, że chce robić biznes i osiągnąć sukces, tak naprawdę mówi o niczym. Biznes to również szerokie pojęcie i należy zastanowić się nad bardziej szczegółowymi kwestiami. Np. jaki to ma być biznes? Co to ma być? Gdzie? Z kim? Jaki jest cel tego, że robić się będzie ten akurat biznes? To już jest konkret i nakierowuje taką osobę na sprecyzowane poszukiwania i w efekcie na znalezienie tego, czego tak naprawdę szuka. Podobnie rzecz ma się przy kupnie samochodu. Ktoś mówiąc, że chce kupić samochód, nie określa tego zbyt jasno. Samochodów jest wiele i zapewne bardziej by pomogło przy wyborze kupna ustalenie wszystkiego. Od funduszy, jakie się ma zamiar przeznaczyć na kupno auta po model, wyposażenie czy kolor, jaki ma mieć samochód.

Jak widać, określenie tego, czego się tak naprawdę szuka, bardzo pomaga i ukierunkowuje na znalezienie tego, czego się naprawdę pragnie. Związek, biznes czy samochód to tylko niektóre przykłady wzięte z życia. Niezależnie od tego, co to ma być, należy to określić. Im bardziej szczegółowo, tym lepiej.

"To, co znajdujesz, jest adekwatne do tego, jak bardzo masz sprecyzowane to, czego szukasz".

Im bardziej będzie to niejasne to również wszystko, co znajdziesz, takie będzie. Im jednak bardziej jest to coś określonego, sprawi to jednocześnie, iż znajdziesz coś bardziej zgodnego z tym, czego oczekujesz i szukasz. To prosta zasada. Tak się również osiąga sukces. Zauważ, że ludzie często nie mają pojęcia, czego tak naprawdę szukają. I prowadzi to do tego, że mają problem ze znalezieniem czegokolwiek. Dzieje się tak nie dlatego, iż to, czego szukają, nie istnieje, tylko dlatego, że nie mają zielonego pojęcia, czego szukają. Nie można znaleźć czegoś, co nie istnieje w myślach i wyobraźni. I to właśnie warto sobie uświadomić. Nie ważne czy marzy Ci się udany związek, świetny biznes bądź rewelacyjny samochód to ta zasada działa wszędzie. Sukces życiowy w dużej mierze polega na posiadaniu pojęcia, czego się pragnie i na zdefiniowaniu tego.

Źródła: